Ne Aramıştınız?

Hakkımızda

Arabuluculuk/Mediation önemli bir hukuki uyuşmazlık çözüm alanıdır. Arabuluculuk/Mediation uyuşmazlık çözüm yolu insanlık tarihi kadar eski olmasına rağmen yüz atmış ülkede uygulanıyor olmasıyla son yüzyılın daha bilinen ve yaygın hukuki uyuşmazlık çözüm metodudur.

Hukuki uyuşmazlıkların çözüm yeri devletlerin kendi mahkemelerdir. Devlet hukuki uyuşmazlıkları kendisi çözmekte, adaleti kendi egemenlik alanında hakimleri ile sağlamaktadır.

Ancak Arabuluculuk/Mediation da ise üzerinde özgürce tasarruf yapılabilen uyuşmazlıkların çözümünü devletler/yasa koyucu kendi vatandaşlarına ve yabancılık unsuru  içermesinden dolayı da bu hukuki yolu tercih etmeleri halinde dünyadaki tüm insanlara bırakmıştır. Arabulucuk/Mediation ile "üzerinde özgürce tasarruf yapılabilen uyuşmazlıkların çözümünden" yasa koyucu devletin mahkeme organizasyonu çekmiş, adeta  "kendi uyuşmazlığınızı kendiniz çözün, uyuşmazlık konusunda çözümünüzü kendiniz üretin" demiştir.

Arabuluculuk/Mediation ile devlet  "üzerinde özgürce tasarruf yapılabilecekleri kendi uyuşmazlıklarını özgür iradelerini kullanarak çözüme kavuşturmak isteyenler için hukuksal bir alan oluşturmuştur." Devlet kamu gücü ve organizesi ile bu alanı denetime tabi tutmuş, akredite ettiği hukuk fakültesi mezunu hukukçu Arabulucular ile hukuki uyuşmazlıkların çözüme kavuşturulmasını istemiştir.

Hiç şüphesiz bu hukuk dünyası açısından anlatılamaz muhteşemlikte bir olaydır.

İşte bu kadar önemli hukuki bir alan ancak "eğitimle" güven bulabilir. Hem arabulucuların eğitimi, hem de uyuşmazlıklarını arabuluculuk yöntemini kullanarak çözmek isteyen hak ve menfaat sahipleri ile onların vekillerinin eğitimi çok önemlidir. Aksi halde bu özgürlük alanı, hukuki alan olmaktan çıkabileceği gibi istenilen ideal sonuca da hizmet etmekten uzaklaşabilecektir.

Mediatin Academy bu alanda eğitim sunan bir kuruluştur. Bünyesinde bulundurmuş olduğu eğitici kadrosu ile arabuluculuk alanına hizmet sunmaktadır. Aynı zamanda belirli uyuşmazlıkların çözümünde hizmet sunmayı da hedefine alan Mediation Academy bir "Uyuşmazlık Çözüm Merkezidir."

Ankara Hukuk fakültesi mezunu 10 sicil numaralı Avukat Arabulucu Yakup Erikel tarafından kurulan MEDİATİON ACADEMY yurt içi ve yurt dışında uzman arabulucuları ile hem hukuki uyuşmazlıkların çözümüne katkı sunmakta, hem de bu alanda eğitim faaliyetlerini sürdürmektedir.